Nasıl Kilo Verilir

Eylül 7, 2020 ile admin

Havaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber, kilogram verme metotları tekrar gündeme oturdu. Yaza fit ve daha sağlıklı bir vücutla girmek isteyen yurttaşlar, daha sağlıklı kilogram verme yöntemlerini ve kilogram verirken yapılması gerekli olanleri araştırıyor. Düzenli egzersiz ve daha sağlıklı bir beslenme planıyla kilogram vermek hiç de zor değil. Peki, nasıl kilogram verilir? Kilo vermek için ne yapmak gerekir?
Kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına toplumumuzun her kesiminden pek çok kişinin ortak sorunu olan fazla kilogramlar, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla beraber yeniden en çok araştırılan konulardan oldu. Pek çok insan aç kalarak zayıflamaya çalışsa da uzmanlar bunun çok yanlış bir düşünce olduğunu söylüyor. İşte, Kilo vermek için yapılması gerekli olanler ve birkaç daha sağlıklı kilogram verme önerisi…

KİLO VERMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

En sık yapılan hataların başında gelen öğün atlamanın, kilogram alımını artırdığını ve kilogram vermeyi olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, yurttaşların kilogram verme konusunda çok sayıda yanlış bilgiyi doğruymuş gibi uyguladığını söylüyor. Oysa ki kilogram vermek hiç de göründüğü kadar zor değil. Birkaç püf noktasına dikkat ederek azim ve kararlılıkla fazla kilogramlarınızdan kurtulmanız içten bile değil. İşte, daha sağlıklı kilogram verme yöntemleri…

ÖĞÜN ATLAMAYIN: Uzmanlar kilogram vermek isteyenler için bazı öğünleri özellikle de kahvaltıyı atlamanın en büyük yanlış olduğunu söylüyor. Güne daha sağlıklı ve besleyici bir kahvaltıyla başlamak, metabolizmayı hızlandırıyor ve kilogram vermenizi sağlıyor.

BOL SU İÇİN: Kilo verme süresince muhakkak bol su tüketmeye gayret edin. Suyun kalorisi yoktur. İçine bir miktar limon suyuyla limon dilimleri koyabilir, ayrıca portakal suyu ve salatalık dilimleri de ekleyebilirsiniz. Su, sıfır kalorili ama keyifli bir içecek haline gelir. Su tüketiminin yetersiz olması da metabolizmamızı yavaşlatır. Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve gibi içecekler de günlük tüketmemiz gerekli olan su yerine geçmemektedir. Bu sebeple günde 2 – 2.5 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir

KAHVE VE YEŞİLÇAY: Yeşil çayda bol bulunan kateşinler yağ yakımını hızlandırıyor. Dolayısıyla günde bir fincan yeşil çay içmenizde yarar var. Kahvedeki kafein de tıpkı kateşinler gibi kuvvetli bir metabolizma aktivatörü. Kahve tüketirken dikkat etmeniz gerekli olan nokta ise şu, kremalı ağır kahveler yerine şekersiz ve sütsüz filtre kahve tercih edin.

YEMEĞE HAFİF BİR SALATA İLE BAŞLAYIN: Başta tüketilen salata midede doluluk yaratacağından en temel yemek porsiyonunuzu daha az tüketmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple öncelikle salata tüketin.

LOKMALARINIZI İYİ ÇİĞNEYİN: Yediğiniz lokmaların çiğneme süresi de hızlı kilogram vermede önemli bir etmendir. Her lokmayı en az 25-30 kez çiğnemek, yemek sürenizi uzatıyor, gıda tüketimini sınırlıyor.

PROTEİNE AĞIRLIK VERİN: Menünüzdeki proteinlerin (et, balık, tavuk, süt ürünleri) miktarı arttıkça kilogram vermeniz kolaylaşıyor.

ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN: Çaya, kahveye şeker eklemeyin. Şekerli içeceklere “Hayır” deyin. Göreceksiniz kilogram verme süreciniz bir hayli iyi etkilenecek. Ayrıca meyve suyu ve şekerli içecekler içmek yerine meyvenin kendini tüketin.

SAĞLIKLI YAĞLAR TERCİH EDİN: Bitkisel yağlar olarak isimlendirilen ayçiçek, mısırözü, soya yağı, kanola yağı gibi yağlar yüksek derecede ısı ile çok işlem gördüğünden dolayı ve omega-6 oranının yüksek, omega-3 oranının daha düşük olması nedeniyle vücutta inflamasyonu artırır, bu da kronik hastalıkların oluşumuna sebep verir. Sağlıklı yağlar; sızma zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve avokadodaki yağdır.

KIZARTMAYA HAYIR: Yemeklerinizi pişirirken kızartma yerine ızgara ve fırında pişirme metotlarıni uygulayın. Böylesi sağlıklı olacak ve kilogram verme işleminiz hız kazen temelcaktır.

KALİTELİ UYKU OLMAZSA OLMAZ: Uykunuzun nitelikli ve yeterli olması, kalori alımını ve kilogramyu etkilemektedir. Uyku, glikoz metabolizması, immün fonksiyon, konsantrasyon, verimlilik ve atletik performansta çok etkilidir.

LİFLİ BESİNLER TÜKETİN: Lifli besinlerin, tok kalmaya yardımcı olduğunu ve fazladan kalori alımını engellediğini kaydeden uzmanlar, bu sebeple öğünlerde posa içeriği yüksek olan, taze sebze ve meyvelere, tam buğday ve tam tahıllı ekmeklere, mercimek, nohut gibi kurubaklagillere ağırlık verilmesi gerektiğini öneri ediyor.

VİTAMİN TAKVİYESİ YAPIN: D vitamini, B12 vitamini, omega-3 ve gerekiyorsa multivitamin takviyesi yapın. Kan tahlillerinizi kontrol ettirerek, eksik olan vitamini ilave olarak almaya özen gösterin. Bu vitaminlerin eksikliği kilogram alıp vermede de etkilidir.

GEÇMİŞTEN DERS ALIN: Geçmişte yaşamakta olduğunuz başarısız bir çok denemeden ders alın ve düşük kalorili yemek tarifleri veren kitaplardan yararlanın.

KENDİNİZE HEDEF KOYUN: Önünüze realist hedefler koyun, Haftada 0.5-1 kg vermek gibi ve en önemlisi alınan kaloriler ile harcamış olduğunuz enerji arasındaki dengeyi koruyun.

BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ: Alışveriş yaparken bilinçli olun. Tok karnına ve muhakkak önceden bir liste yaparak alışverişe çıkın. Mutlaka gıda ürünlerinin üstündeki beslenme değerlerini okuyun. Seçtiğiniz diyet planında yer almayan gıda ürünlerini satın almayın.

İŞİN UZMANINDAN YARDIM ALIN: Aslında en başta söylememiz gerekli olan şeyi en sona yazdık… Sağlıklı kilogram vermek ve kilogram verirken yaşen temelcak olumsuzluklardan sakınmak için bir uzmen temel danışmanızda, diyetisyenden yardım almanızda yarar var.